Neštovice

V naší mateřské školce se momentálně vyskytují plané neštovice, což je vysoce infekční onemocnění virového původu.

Inkubační doba neštovic (doba od vstupu nákazy do organismu po první příznaky onemocnění) je dlouhá 12 až 25 dní.

Děti jsou infekční již 1-2 dny před vysetím pupenců a zůstávají infekční až do prasknutí a vytvoření posledního stroupku u posledního vysetého pupence.

Po prodělání planých neštovic dítě získává doživotní imunitu.

Co je nutné nyní u vašeho dítěte sledovat?

• únavu, zvýšenou tělesnou teplotu, podrážděnost;
  • výsev pupenců - nejprve dochází k výsevu malých červených skvrnek (o rozměru několika milimetrů), během několika hodin se nalijí puchýřky, které hodně svědí; pupence se většinou šíří od hlavy na trup.

Prosíme vás o spolupráci a provedení následujících opatření, aby se neštovice dále nešířily:

1. Všímejte si prosím, zda vaše dítě vykazuje příznaky neštovic: únava, zvýšená tělesná teplota, podrážděnost (tyto příznaky mohou nastoupit již 2 dny před vysetím pupenců), výsev pupenců.
  2. Pokud zjistíte, že vaše dítě má neštovice, nebo máte podezření, že by neštovice ohlo mít, zavolejte dětskému lékaři, který vám podá informace, jak v tomto případě postupovat, stanoví léčbu a opatření. V případě, že vaše dítě má lékařsky potvrzené neštovice, ihned nám to prosím sdělte! Jedině tak můžeme zabránit dalšímu šíření v kolektivu a informovat ostatní rodiče o výskytu.
  3. Neštovice jsou vysoce infekční a potenciálně závažné onemocnění s možnými komplikacemi (výsev lézí na sliznicích - v ústech v močových cestách, v konečníku; zápal plic, postižení mozku a mozečku). Po jejich prodělání musí vaše dítě opět vidět lékař a konstatovat, že dítě již není infekční pro ostatní děti.

Děkujeme vám za spolupráci.

(autoři odborného textu: Mgr. Pavlína Miltová a MUDr. Šárka Šmakalová Nesetová)

Datum vložení: 19. 11. 2021 12:22
Datum poslední aktualizace: 19. 11. 2021 12:35