Projektový den MŠ: Zoubky

Cílem projektového dne bylo ukázat dětem, jak si správně čistit zuby, a uvědomit si, jak přijímaná potrava může ovlivňovat zdraví zubů. Lektorem byla zdravotní sestra ze zubní ordinace.

Projektový den jsme zahájili Zoubkovou básničkou. Lektorka ukázala dětem na velkém modelu úst, jak si správně čistit zuby kartáčkem a dentální nití. Děti si pak na malých protézkách samy zkoušely čištění zubů kartáčkem, dentální nití a mezizubním kartáčkem. Následovala zdravá svačinka (chléb s rybí pomazánkou, mandarinka a mléko), po které si děti v umývárně čistily zuby pod dohledem lektorky a učitelky MŠ.

Z letáků si děti vystřihovaly obrázky potravin, které nalepovaly na velké modely zubů (zdravý a zkažený) podle vlivu na zuby.

Modelovaly také zoubky z plastelíny a doplňovaly je do volných míst v sádrových odlitcích zubů.

Lektorka zapůjčila dětem zubní zrcátka, roušky a rukavice a ukázala dětem, jak zubař prohlíží zoubky. Děti si postavili z textilních kostek „zubařské křeslo“ a ve dvojicích si hrály na zubaře. Děti si také vyráběly model úst z papíru a vatových smotků, uvědomovaly si tak, kolik mají zubů.

Předškoláci si navíc mohli vypracovat metodický list Zdravé zoubky zaměřený na rozdělení potravin podle prospěšnosti zdraví zubů.

27. února 2020