Edukativně stimulační skupiny pro děti předškolního věku
Edukativně stimulační skupiny
jsou programem, který si klade za cíl komplexní a systematický rozvoj předškolních dětí. Hravou formou podněcuje schopnosti, dovednosti a funkce důležité pro zvládání trivia (tj. pro budoucí čtení, psaní, počítání). Snaží se v dětech probouzet zvídavost, pomáhá jim postupně si zvykat na cílenou práci, soustředit se na činnosti úkolového typu, pracovat a komunikovat v kolektivu, dodržovat pravidla atd.
Program velmi úzce souvisí s problematikou školní zralosti, připravenosti; respektuje přirozená vývojová specifika dětí předškolního věku; má význam depistážní a preventivní.
Poskytuje ucelený systém předškolního vzdělávání, který poukazuje na dílčí oblasti vývoje, jejich vzájemnou propojenost a podmíněnost, také na posloupnost vývoje. Postupuje po krocích od jednoduššího ke složitějšímu, od snadnějšího k obtížnějšímu, od dílčího ke komplexnějšímu.
K tomu, aby se dítě naučilo správně a bez problémů číst, psát a počítat, je zapotřebí souhry mnoha schopností a funkcí. Ty si můžeme rozdělit do několika oblastí:
- jemná motorika, grafomotorika
- zrakové vnímání - zraková diferenciace, analýza, syntéza, paměť
- prostorová orientace, orientace v čase
- základní matematické představy
- řeč, myšlení
- sluchové vnímání - sluchová diferenciace, analýza, syntéza, paměť