Edukativně stimulační skupiny pro děti předškolního věku

Edukativně stimulační skupiny

jsou programem, který si klade za cíl komplexní a systematický rozvoj předškolních dětí. Hravou formou podněcuje schopnosti, dovednosti a funkce důležité pro zvládání trivia (tj. pro budoucí čtení, psaní, počítání). Snaží se v dětech probouzet zvídavost, pomáhá jim postupně si zvykat na cílenou práci, soustředit se na činnosti úkolového typu, pracovat a komunikovat v kolektivu, dodržovat pravidla atd.

Program velmi úzce souvisí s problematikou školní zralosti, připravenosti; respektuje přirozená vývojová specifika dětí předškolního věku; má význam depistážní a preventivní.

Poskytuje ucelený systém předškolního vzdělávání, který poukazuje na dílčí oblasti vývoje, jejich vzájemnou propojenost a podmíněnost, také na posloupnost vývoje. Postupuje po krocích od jednoduššího ke složitějšímu, od snadnějšího k obtížnějšímu, od dílčího ke komplexnějšímu.

K tomu, aby se dítě naučilo správně a bez problémů číst, psát a počítat, je zapotřebí souhry mnoha schopností a funkcí. Ty si můžeme rozdělit do několika oblastí:

• jemná motorika, grafomotorika
  • zrakové vnímání - zraková diferenciace, analýza, syntéza, paměť
  • prostorová orientace, orientace v čase
  • základní matematické představy
  • řeč, myšlení
  • sluchové vnímání - sluchová diferenciace, analýza, syntéza, paměť

Ve školním roce 2017/2018  probíhají Edukativně stimulační skupiny od ledna 2018 vždy ve čtvrtek od 15:30 do 16:30 hod. v těchto termínech:

• 18. ledna
  • 1. února
  • 15. února
  • 1. března (nebo 8. března)